Flóra Sokotry

Unikátní je celá živá příroda a je to dáno dlouhou izolací Sokotry od pevniny. Souostroví Sokotra je z botanického hlediska desátým nejbohatším souostrovím na světě z hlediska výskytu endemitů. Roste zde 825 dosud popsaných druhů rostlin, z toho je 37% endemitických. Až 90 % plazů, 95% suchozemských šneků a zástupců hmyzí říše (pavouků, škorpiónů) nenajdete nikde jinde na světě. Vyskytuje se zde 192 druhů ptáků, včetně některých ohrožených.

Staletá izolace ostrova, žádný průmysl a šestiměsíční monzuny znemožňující rybolov i lodní dopravu vytváří ideální podmínky pro výskyt bohatého podmořského světa. Na plážích s korálovým pískem žije mnoho krabů, kteří si hloubí nory a vyhrabaný písek tvoří mini pyramidy. Mořský život je také velmi bohatý. Je zde 253 druhů korálů, 730 druhů ryb, 300 druhů krabů, humrů a krevet. 

 

Endemická flóra

Dračinec rumělkový ( Dracaena cinnabari ) nebo také strom dračí krve, jedinečné a nádherné stromy, které na Sokotře vytváří jeden z nejstarších ekosystémů planety, pamatující ještě druhohory. Místní lidé je nazývají dam al-ichvajn (krev dvou bratrů).

Název stromu je odvozen od červené mízy, kterou stromy produkují. Má jedinečný vzhled charakteristický hustě zabalenou korunou, která má tvar deštníku a dorůstají výšky 6 až 9 metrů.

Na Sokotře roste asi 900 000 těchto stromů, což je asi 40 % všech dracén na Zemi. Pamatují toho opravdu hodně, protože zde rostly už v době, kdy se kolem nich proháněli dinosauři. Stromy dnes rostoucí na Sokotře jsou staré několik set let a bohužel se nemnoží. Červená pryskyřice dračince (cinnabar), „dračí krev“, se využívala jako prostředek proti zánětům, antiseptikum, k výrobě barev či později k barvení houslí.

 

Kadidlovník pravý ( Boswelia sacra ) – kadidlovník je dnes vzácný strom dosahující výšky 2 až 8 metrů. Obsahuje vzácnou vonnou tekutinu – kadidlo, která se získává z naříznutí kůry, kmene nebo větve. Zpočátku mléčná šťáva tvoří při vyschnutí světle žlutá, hnědavá nebo průsvitná zrna, která při zahřátí velmi silně voní. Z pryskyřice se získává destilací parou cenný kadidlový olej, který se používá především v aromaterapii. Ještě nedávno měla tato rostlina pověst všeléku. Díky svým antiseptickým účinkům byla využívána již v prehistorické době v lidovém léčitelství, později se stal obchod s kadidlem velmi výnosným byznysem. Kadidlo bylo tak vzácné, že se vyvažovalo zlatem. Již staří Egypťané pryskyřici využívali při mumifikování.

 

Lahvovník ( Adenium obesum socotranum ) – endemický sukulent, který nemá české jméno, ale říká se mu „pouštní růže“ nebo „sloní noha“. Připomíná svým kmenem baobab, ale také prý zadnici staré ženy. Kvete nádhernými červenobílými květy na zdužnatělém stonku, dorůstá výšky kolem 3 metrů.  Vzhledem k tropickým teplotám si tyto stromy vytvořily ve svém kmeni ohromný zásobník vody. Během suchého období listy opadávají a na holých větvích zůstávají jen květy.

 

Myrhovník (Commiphora ornifolia)

Silný statný strom s křivolakými větvemi a šedě zbarvenou kůrou olupující se ve velkých plátech. Dorůstá do velikosti až 8 metrů. Má sytě zelené listy a nepříliš nápadné květy shlukující se v hroznovitých útvarech. Patří mezi hojně rozšířené  stromy na Sokotře, s výskytem především v hustých křovinatých oblastech a poloopadavých lesích v nadmořské výšce 0 - 800 metrů.

(Commiphora planifrons)

Stromek menší velikosti s malou korunou tvořenou vodorovnými, sukovitými a zčásti pichlavými větvemi a v plátech se olupující kůrou. Listy působí velice neobvykle, vypadají, jako by byly složeny z kulovitých lehce promáčknutých a na sebe ve dvou řadách navazujících útvarů. Mají sametový povrch a zelenohnědou barvu.

Myrhovníky při naříznutí jejich kůry produkují příjemně aromatické kapky pryskyřice, neboli myrhy, žluté a červenohnědé barvy, které na vzduchu tuhnou a tmavnou. Myrha spolu s kadidlem představovala velice cenný obchodní artikl, největšími zájemci byli hlavně Egypťané a Římané. Ti myrhu používali zejména při balzamování. Stejně jako z kadidla lze i z myrhy extrahovat olej, jenž se přidává do parfémů a různých kosmetických přípravků.

Další endemické druhy rostlin naleznete zde.