Geografie Sokotry

Socotra Socotra Socotra Socotra Socotra Socotra

Obecné informace

Rozloha:  3796 km²

Počet obyvatel: 42 842 obyvatel (dle sčítaní lidu z r. 2004)

Smluvní stát: Jemen

Správní centrum: Hadibo

Měna: 1 jemenský riál (YER) = 100 filů

Náboženství: Islám

Ostrov Sokotra leží v Arabském moři v Indickém oceánu přibližně 380 km jižně od Jemenu a 240 km od východního pobřeží Somálska. Je největším a zároveň jediným stále obydleným ostrovem Sokotranského souostroví, které zahrnuje ještě tři další ostrovy Samha, Darsa a Abd al Kuri. Sokotra oficiálně náleží k Jemenu, geograficky se však považuje za integrální součást Afriky. Délka ostrova je od východu k západu 135 km a od severu k jihu 42 km.

Oddělením ostrova od Arabské a Africké pevniny vnikla neuvěřitelně rozmanitá geologická struktura a hlavně jedinečná endemická fauna a flora.

Centrální horský masiv Haghier složený z žulového podloží a metamorfovaných hornin s nejvyšší horou Skant (Granitová jehla) se tyčí k nebi až do výšky 1 525 m nad mořem. Ostrov je hustě protkán jeskynními systémy, z převážné většiny dosud neprozkoumanými.

Rovinaté oblasti pokryté bělostným korálovým pískem přechází do pásma křovinatých náhorních planin posetých bizarními stromy Dračí krve ( Dračinec, Dracanea cinnabari ), lahvovníky, myrhovníky, kadidlovníky a granátovníky. Průzračné  azurově modré  laguny působivě kontrastují s rozsáhlou náhorní plošinou z křídových vápenců  a hluboce zbrázděnými kaňony ( tzv. vádí ). 

V důsledku dlouhé izolace od zbytku světa se zdejší život vyvíjel zcela specifickým způsobem, výsledkem je přes 300 druhů rostlin, 24 druhů plazů, 190 druhů ptáků a více než 300 druhů bezobratlých živočichů, které nikde jinde na světě nenaleznete (tzv. endemické druhy). Kvůli své jedinečnosti si Sokotra vysloužila přezdívku Galapágy Indického oceánu a v roce 2008 byla zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.

 

Největší město

Hadibo nenaplňuje představu typického města v pravém slova smyslu, pro turistu ze západu spíše připomíná jakousi vesnici s větší koncentrací obyvatel. Prostředí vypadá poněkud neuspořádaně, stavby jakoby postrádaly architektonický řád i vzájemnou integritu. I přesto na vás Hadibo dýchá svou ojedinělou a působivou atmosférou vycházející z jeho nezaměnitelné jedinečnosti a syrové svéráznosti. Najdete tu i několik hotelů nižší třídy, v centru města pár jednodušších jídelen, pekárnu a obchody s potravinami.

Ostrov disponuje zatím pouze jedinou asfaltovou silnicí táhnoucí se podél pobřeží celého ostrova a spojuje letiště s největším městem Hadibo. Ostatní cesty mají podobu zpevněných hliněných a kamenitých stezek.