Nastavení cookies

Geografie Sokotry

Obecné informace

  1. Rozloha:  3796 km²
  2. Hlavní město/správní centrum: HADIBO
  3. Počet obyvatel: cca 65 000 obyvatel (dle sčítaní lidu z r. 2022)
  4. Náboženství: Islám
  5. Jazyk: soqotri/arabština
  6. Národnostní složení: Sokotránci/Afro-Arabové
  7. Telefonní předvolba: +967
  8. Měna: 1 jemenský riál (YER) = 100 filů ( dle neoficiálního kurzu 1USD = cca 900 -1200 riálů )
  9. Nejvyšší bod: Skant - "granitová jehla" - 1525 m.n.m.

 

Ostrov Sokotra leží v Arabském moři v Indickém oceánu přibližně 380 km jižně od Jemenu a 240 km od východního pobřeží Somálska. Je největším a zároveň jediným stále obydleným ostrovem Sokotranského souostroví, které zahrnuje ještě tři další ostrovy Samha, Darsa a Abd al Kuri. Sokotra oficiálně náleží k Jemenu, geograficky se však považuje za integrální součást Afriky. Délka ostrova je od východu k západu 135 km a od severu k jihu 42 km.

Oddělením ostrova od Arabské a Africké pevniny vnikla neuvěřitelně rozmanitá geologická struktura a hlavně jedinečná endemická fauna a flora.

Centrální horský masiv Hagher složený z žulového podloží a metamorfovaných hornin s nejvyšší horou Skant (Granitová jehla) se tyčí k nebi až do výšky 1 525 m nad mořem. Ostrov je hustě protkán jeskynními systémy, z převážné většiny dosud neprozkoumanými.

Rovinaté oblasti pokryté bělostným korálovým pískem přechází do pásma křovinatých náhorních planin posetých bizarními stromy Dračí krve ( Dračinec, Dracanea cinnabari ), lahvovníky, myrhovníky, kadidlovníky a granátovníky. Průzračné azurově modré laguny působivě kontrastují s rozsáhlou náhorní plošinou z křídových vápenců a hluboce zbrázděnými kaňony ( tzv. vádí ).

V důsledku dlouhé izolace od zbytku světa se zdejší život vyvíjel zcela specifickým způsobem, výsledkem je přes 300 druhů rostlin, 24 druhů plazů, 190 druhů ptáků a více než 300 druhů bezobratlých živočichů, které nikde jinde na světě nenaleznete (tzv. endemické druhy). Kvůli své jedinečnosti si Sokotra vysloužila přezdívku Galapágy Indického oceánu a v roce 2008 byla zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.

 

Největší město Hadibo

Hadibo nenaplňuje představu typického hlavního města v pravém slova smyslu, pro turistu ze západu spíše připomíná jakousi vesnici s větší koncentrací obyvatel. Prostředí vypadá poněkud neuspořádaně, stavby jakoby postrádaly architektonický řád i vzájemnou integritu. I přesto na vás Hadibo dýchá svou ojedinělou a působivou atmosférou vycházející z jeho nezaměnitelné jedinečnosti a syrové svéráznosti. Najdete tu i několik hotelů nižší třídy, v centru města pár jednodušších jídelen,restaurací, pekárny a obchody s potravinami.

Ostrov disponuje zatím pouze jedinou asfaltovou silnicí táhnoucí se podél pobřeží a spojující severní a jižní část celého ostrova.

Spojuje letiště s největším městem Hadibo. Ostatní cesty mají podobu zpevněných hliněných a kamenitých stezek.

Ostrov Sokotra Ostrov Sokotra Ostrov Sokotra Ostrov Sokotra Ostrov Sokotra Ostrov Sokotra