Nastavení cookies

Rady a tipy

 1. Jediný způsob jak cestovat po Sokotře je s místní licencovanou společností, která zajistí potřebné vízum/letenku a poskytne služby ( auta, řidiče, průvodce, veškerý servis ).
 2. Čistě individuální turistika je na ostrově zatím nemožná, neexistují půjčovny aut a další potřebná turistická zařízení. Obchody s potravinami a pitnou vodou jsou velmi omezené a dostupné jen na málo místech ostrova.
 3. Pouze v hlavním městě Hadibo se nabízí možnost ubytování v hotelu. Standard hotelů sice nedosahuje evropských kvalit, nicméně je to vhodná volba pro cestovatele, kteří nepreferují kempy a ubytování uprostřed divoké přírody. Nově je postaven Hotel kvality 3* - otevřen 2022 , dostupnost ceny na vyžádání.
 4. Ostrov je stále komplikovaně dostupný, jak lodní tak leteckou dopravou. Většina surovin se musí dovážet a proto ceny jídla jsou vyšší než v ČR a ceny pohonných hmot jsou také výrazně vyšší než v pevninské části Jemenu.
 5. Program pro cestující navržen tak, aby zahrnoval kompletní služby - místní řidiče a průvodce, ubytování, auta 4 x 4 , plnou penzi včetně pitné vody, soft drinks, pronájem kempinkového vybavení, komletní vybavení pro vaření, poplatky za vstupy do přírodních rezervací a poplatky za táboření, výlet loďí na nejvdálenější místo ostrova.
 6. Strava je na Sokotře podmíněna lokálními možnostmi. Přesto se snažíme se o nadstandardní servis! K dispozici máme denně čerstvé ovoce i zeleninu ! Jídlo je vždy připraveno z čerstvých surovin a dle možností bez nutnosti transportu. Většinou se jedná o čerstvé kvalitní ryby ( tuňák, king fish, grupper ) , maso ( kozí, skopové, kuřecí ) podávané s vařenou zeleninovou omáčkou , rýži, těstovinami a chlebovými placky. K snídani jsou obvykle servírované vařené fazole – foul, vejce, čerstvé chlebové placky, med, sýr, marmeláda, nutela, čaj s mlékem nebo káva. Po celý den je k dispozici pitná voda, nealko nápoje ( pokud je to možné zajišťujeme chlazené ) , čaj / káva.
 7. Doporučení pro vhodné oblečení! Vzhledem k tomu, že se budete pohybovat mezi místními lidmi a v programu jsou i návštěvy domorodých vesnic, je nutné respektovat místní pravidla v oblékání a chování! Ačkoli si lidé pomalu zvykají na turisty z odlišných kultur a na plážích se můžete v klidu opalovat v plavkách, místní lidé stále nejsou připraveni vás takto potkat ve městě, letišti nebo na ulici. Krátké kalhoty ( muži ) s délkou ke kolenům jsou již přijatelné. Ženy by měly volit volné neobepínající oblečení zakrývající zadní partie, mohou obléci halenky i trika s krátkým rukávem, avšak tílka akceptovatelné nejsou. Ukažte respekt k místním tradicím a překryjte si volně vlasy šátkem, setkáte se s velmi pozitivní reakcí a otevřou se vám dveře k jedinečné sokotránské pohostinnosti.
 8. Pouze nadstandardní služby jako pronájem rybářských lodí, zapůjčení vybavení pro potápění, jiné specifické požadavky a extra výlety navíc jsou placeny mimo kompletní náklady.
 9. Prosím mějte na paměti, že před pořízením fotografie je vždy doporučeno požádat o svolení! Nefotit strategická místa a osoby – přístav, vládní budovy, vojáky a také místní ženy, zejména pak muži by neměli vůbec místní ženy jakkoliv kontaktovat nebo navázat rozhovor.
 

Seznam potřebných věcí na Sokotru/základní info

 • Kempování: veškeré kempingové vybavení máme k dispozici.
 • Stany, matrace/polštáře, přikrývky jsou zajištěny. Pokud preferujete vlastní vezměte sebou spacák/letní, případně samonafukovací karimatku.
 • Svítilna, baterka, ideálně čelovka, opalovací krém, repelent
 • Záložní zdroj na nabíjení, powerbanka (možnost nabíjení v autech ), pro zásuvky v Hadibo doporučuji adaptér
 • Drogerie/kosmetika, pro intimní hygienu 100% rozložitelné vlhčené ubrousky
 • Cestovní lékárnička, léky dle potřeby, průjem, širokospektrální antibiotika
 • Pro pohyb v Hadibo/ letiště /město - ženy: dlouhé šaty/kalhoty, dlouhý rukáv, šátek na hlavu ( dobrovolně ), muži: dlouhé kalhoty
 • Pro pohyb mimo Hadibo: pohodlné sportovní oblečení, lehká mikina/bunda, sportovní boty/tenisky, pokrývka hlavy, sluneční brýle
 • Kufr nebo krosna? Obojí je možné, záleží na preferenci. Malý sportovní batoh/vak na drobnosti na treky.
 • Mobilní síť: Na Socotře už sice zřídili GSM síť, ale funguje velice sporadicky! Možnost připojení Wi-fi je pouze v Hadibo, na email, WhatsApp nebo Messenger zprávu to stačí. Řidič/průvodce bude mít místní sim card/občas je možné využít osobní hotspot. Na většině míst však spojení není žádné.
 • Dolary/hotovost/platba: na ostrově není k dispozici ATM ani možnost platby bankovním převodem. Veškeré bankovky ( 20,50,100$ ) musí být nové a od roku 2008 ! 100$ s modrým pruhem a všechny bez sebemenšího poškození, pozor na natržené rohy, pokreslení apod., tyto bankovky by nemohly být akceptovány!
 • Toalety/hygiena: V hotelu teče většinou pouze studená voda, každý pokoj má vlastní koupelnu se sprchou, která je společně s toaletou a někde pouze turecký záchod.
 • Při kempování ve chráněných oblastech jsou na většině místech zřízeny základní sprchy/turecký záchod , 2-3 dny však budeme kempovat na místech, kde nebude tato možnost, ale pouze přístup ke sladké případně slané vodě.
 • Páry spí společně v jednom stanu, ostatní samostatní cestovatelé mají každý svůj vlastní stan. Spaní venku je také možnost .
 • Program/itinerář: 8-mi denní program je sestavený dle mých dlouholetých zkušeností, aby se pohodovým tempem stihlo TOP ze Socotry a taky něco navíc. Není nutné se zatěžovat přesným itinerářem kdy, kde, co a který den. Uvidíme vše ! Domlouváme se až na místě a hlavně se snažíme vyhýbat velkým skupinám typu 15- 20 lidí jiných společností. V plánu je 2 x noc ( první a poslední )v jednoduchém hotelu v Hadibo, pokud však budete chtít výměnu Hadibo rovnou za kemping/ blízkou Eco Lodge/ nebo v nových klimatizovaných caravanech s vlastní toaletou a sprchou přímo na pláži, není problém , vše je na domluvě.
Ostrov Sokotra Ostrov Sokotra Ostrov Sokotra Ostrov Sokotra