Nastavení cookies

Koupání na Sokotře

Pláže Sokotry

Pokud milujete krásné, divoké a panenské pláže má pro vás Sokotra něco speciálního! Nejkrásnější pláže světa! Bez nadsázky, o tom se musíte přesvědčit sami. Máte možnost si užívat jedinečnost panenské přírody každý den na jiné pláži!

Všechny pláže, které máte možnost navštívit na Sokotře jsou velice krásné a nabízejí úplný klid a soukromí, protože zde na ostrově nefunguje téměř žádná turistická infrastruktura.

I přesto, že Sokotřané naplňují a ctí hodnoty islámské kultury, místní obyvatelé jsou vzhledem k turistům na plážích velmi tolerantní. Můžete se proto bez obav svléknout do plavek, což platí pro muže i ženy, a nerušeně se vrhnout do svěžích mořských vod a užít si plavání, ale také opalování.

Na Sokotře se nachází řada nádherných pláží pokrytých sněhobílým korálovým pískem stoupajícím z jedné strany až k vrcholkům hor a transformujícím se v monstrózní, až stametrové duny, na straně druhé vytváří až sto metrů dlouhé mořské dno. Sokotru omývají vody Arabského moře, které je součástí rozlehlého Indického oceánu. Pláže poskytují útočiště četné krabí populaci, která si zde hloubí své nory. Moře udivuje svou křišťálovou průzračností a svěže azurovou až tyrkysovou barvou.

Pláže na severu ostrova jsou známé především výskytem želv Caretta, které připlouvají naklást vejce.

Proslulá je sněhobílá pláž na jihu ostrova Amak beach, která sousedí s oblastí písečných dun Noget. Je nejodlehlejší a nejdelší pláží ostrova na jižním pobřeží s výhledem na indický oceán. Poklidné místo vybízí k odpočinku nebo prohlídce přilehlých vesniček. Vychutnejte si jedinečné okamžiky v blízkosti oázy palem, kde se poušť táhne podél pobřeží oceánu.

Pro fandy fotografování se zde nabízí neuvěřitelné scenerie písečných dun. Pláž s přístřešky poskytuje velmi dobré zázemí pro kempování včetně elektřiny, základní sprchy a toalety.

Lahůdkou je západní oblast Qualansia s blankytně modrou skvrnou - lagunou Detwah. Jedno z nejpůsobivějších míst na ostrově, které bývá pro svou jedinečnou atmosféru a magickou krásu nezapomenutelné pro každého návštěvníka.

Z Qalansie je možné se dostat rybářskou lodí na odlehlou pláž Shouab – jednu z nejkrásnějších na ostrově. Už samotná asi hodinová jízda lodí s pozorováním delfínů, různých vzácných druhů ptactva a dech beroucím výhledem na skalní scenérie je těžko uvěřitelná. I zde se nachází fungující kemp pro táboření.

Liduprázdné pláže s bělostným korálovým pískem, rybářské vesničky a průzračné moře se nachází i v oblasti severovýchodní strany ostrova ozvané Ras Ersel a Arher.

Můžete pozorovat nebo dokonce plavat s delfíny, vidět želvy, rejnoky a mnoho dalších nádherných barevných ryb žijících na korálových útesech.

Potápění a šnorchlování

Sokotra patří mezi vyhlášenou oblast Jemenu pro potápění i šnorchlování. Pro milovníky vody zde čeká podmořský svět, jehož úžasná druhová rozmanitost zajišťuje mimořádnou podívanou.

Záleží jen na vás, zda si zvolíte jednodušší šnorchlování nebo se vydáte vstříc životu pod vodou formou náročnějšího potápění.

Vybrat si můžete z mnoha míst, kde se nachází nejzajímavější ponory:

V mořské přírodní rezervaci Dihamri s více než 80 druhy korálů a 150 druhů ryb. Podmořský reliéf je zajímavý, neboť z mořského dna vystupuje hora. Zde se dělají nejhlubší ponory a to do hloubky až 50 metrů. Noční ponory jsou zde možné.

Také v mořské přírodní rezervaci Rosh s korálovou stěnou asi kilometr od pobřeží je nádherná potápěčská lokalita.

Sedm míst k ponoru se nachází v chráněném území oblasti Ras Irsil s početnými vraky lodí. Některé jsou staré až 50 let a lze jimi proplouvat.

Na západním výběžku pláže Shouab – je zde jediné místo k ponoru, avšak čeká na vás největší vrak železné lodi v Sokotránských vodách.

Potápěčské centrum je otevřeno v kempu Dihamri a je provozováno profesionálním potápěčským instruktorem vyškoleným UNDP projektem Socotra. Máte možnost si zde zapůjčit potápěčskou výbavu pro ponory do všech oblastí.

Rybaření na Sokotře

Rybolov je jedním z důležitých zdrojů obživy většiny obyvatel žijících na Sokotře. Moře je velmi bohaté na rozmanité druhy ryb. Mezi nejčastější ryby, které zde místní loví, patří žralok, tuňák, grupper, barakuda a mnoho dalších. Traduje se žraločí historka, že prý dokonce byli prvními lovci těchto mořských ryb na světě. Na lov vyrážejí pozdě odpoledne, čeká je asi 4 hodinová plavba na otevřené moře, protože musí urazit určitou vzdálenost, aby se dostali do míst, kde je žraloků nejvíc. Ryby lákají na návnady, napíchnuté na velké háky, které jsou přivařené k návazcům z ocelového lanka a připevněné na laně. Lovem stráví celou noc a až za svítání se vracejí zpátky domů s úlovky. Nabízí se vám jedinečná příležitost přidat se k místním zkušeným rybářům a lov žraloků pozorovat na vlastní oči.

Rybaření může být pro vášnivého rybáře hlavní aktivitou celého pobytu. Vyhledávanou rybářskou trofejí jsou zde hejna barakud (Sphyraena barracuda).

Rybářská výprava pro nenáročnou skupinu nebo jedince je možná kdykoliv v rámci odpoledního programu. Po návratu na souš si vylovené ryby necháte připravit k večeři v některém z eko – kempů.

Ostrov Sokotra Ostrov Sokotra Ostrov Sokotra Ostrov Sokotra Ostrov Sokotra