Nastavení cookies

Jeskyně Sokotry

Při objevování krás ostrova nezůstávejte jen na povrchu. Zdejší značný podíl vápence mezi horninami je dobrým předpokladem pro existenci jeskyň.

Většinu podzemních systémů tvoří zejména soustava jednodušších převisů a tunelů. Najdou se ovšem i takové, jejichž velikost dosahuje úctyhodných rozměrů.

K takovým typům rozhodně patří i největší jeskyně Hog ( Al-Hoq ) s délkou 3 km, která svou rozlohou mezi ostatními dominuje.

Nachází se vysoko ve skalnatých srázech severovýchodní části ostrova rozprostřena v mohutné granitové stěně týčící se podél pobřeží. 

Už jen asi dvouhodinový výstup krajinou k samotné jeskyni přináší úžasné dobrodružství. Cestu zpestřuje spousta sukulentů a řada jiných pozoruhodných rostlin navozující atmosféru dob již dávno minulých. Za výšlap strmými kamenitými svahy budete navíc odměněni v podobě neuvěřitelného výhledu na fascinující modrou hladinu moře z portálu jeskyně.

 

Vnitřek jeskyně vyplňuje chlad a černočerná tma. Na cestu je tudíž nezbytné si svítit, nejsou zde nainstalována žádná osvětlení, zábradlí či chodníčky, všechno je tu naprosto původní a člověkem nedotčené, což má určitě své nezaměnitelné kouzlo. Samotná návštěva jeskyně přináší bezesporu velice zajímavý zážitek, proto stojí za to ji absolvovat.

 Jako magnet bude na vás působit magická síla prostředí vápencových útvarů. Nedávné archeologické nálezy naznačují, že se jedná o velmi významné a možná také zásadní místo, které mohlo ovlivnit historii celého ostrova. Její hlavní chodba tvoří dlouhý a v úvodní části i vysoký tunel. Nejvýraznějším útvarem je několik metrů vysoký stalagnát, který stojí nad jezírkem v místě dosud známého závěru jeskyně. 

Na jižním pobřeží za pásem písečných dun Noged se nachází jedna z dalších -  jeskyně Dogub. K jeskyni se dopravíte pohodlně autem. U vchodu jeskyně stéká nejvzácnější tekutina suchého jižního pobřeží – čistá voda. Není proto divu, že v jeskyni nachází útočiště řada živočichů, především netopýři a rorýsi.

Ostrov Sokotra Ostrov Sokotra Ostrov Sokotra Ostrov Sokotra Ostrov Sokotra Ostrov Sokotra